NPRC

Z przyjemnością informuję, że dnia 7.03.2022 r. został zatwierdzony

„Wykaz placówek wychowania przedszkolnego oraz szkół i bibliotek pedagogicznych zakwalifikowanych do objęcia wsparciem finansowym w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025” i nasza szkoła znalazła się wśród 6 wybranych!

Dlatego też w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji Priorytetu 3  "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”, którego zasadniczym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej opcjonalnej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo - kulturalnych, współpraca z innymi bibliotekami. Realizacja Programu rozpoczęła się od listy życzeń czytelniczych, czyli książek proponowanych przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Na jej podstawie dokonano zakupu książek do biblioteki szkolnej.

Należy podkreślić, ze w programie biorą udział uczniowie wszystkich klas, wykazując ogromne zaangażowanie oraz umiejętność pracy zespołowej. Najważniejszym pozytywnym efektem przystąpienia do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wzbogacenie biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze i książki atrakcyjne z różnych dziedzin wiedzy dla młodego czytelnika oraz lektury szkolne, dzięki którym biblioteka jest miejscem często odwiedzanym przez młodzież, nauczycieli, pracowników administracji z uwagi na atrakcyjność czytelniczą  z jej zasobów. Poza tym widoczne jest dużo większe zainteresowanie książką, która rozwija wyobraźnię, jest źródłem wiedzy i zapewnia atrakcyjne spędzenie czasu. Wzrosła rola biblioteki szkolnej  w realizacji procesu dydaktycznego z uwagi na możliwość korzystania z jej zbiorów, spełniających oczekiwania i potrzeby czytelników.

W tej edycji istniej możliwość zakupu wyposażenia biblioteki szkolnej. Dzięki czemu nasza biblioteka wzbogaciła się o laptopa wykorzystywanego w pracy biblioteki, realizacji szeregu projektów i działań bibliotecznych. Ponadto, w związku ze wzrostem ilości książek,  zakupiliśmy też regały biblioteczne oraz metalowe rozdzielacze do książek, wykorzystywane na bieżąco.

Całkowity koszt realizacji Programu wyniósł: 15 000zł., z tego:

- 12 000,00 zł to środki pochodzące z budżetu państwa

- 3 000 zł to wkład organu prowadzącego.

Z czego 5000 zł. (33.5%) przeznaczono na wyposażenie biblioteki szkolnej, a 10000 zł. (66,5%) na nowe książki.