Obchody Dnia Papieskiego i gala podsumowująca Powiatowy Konkurs na Prezentację Multimedialną pt. „ Jan Paweł II – Papież – Polak”

W   naszej szkole  jak co roku w miesiącu październiku obchodzimy Dni Papieskie, które dla nas Polaków zawsze będą kolejną rocznicą wyboru Polaka – Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. SP 24  rokrocznie celebruje ten dzień, aby postać Jana Pawła II była wciąż żywa zwłaszcza wśród młodego pokolenia, które już tylko zna postać Papieża z kart historii.

W tym roku szkolnym 20 października  postanowiliśmy połączyć obchody 44 rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową z uroczystą galą podsumowania  Powiatowego  Konkursu na  Prezentację Multimedialną pt.  „Jan Paweł II – Papież – Polak ” organizowanego pod patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa ks. dra  Wacława Depo,  którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie oraz Parafia Opatrzności Bożej w Częstochowie. Patronat medialny nad konkursem objęli: Tygodnik Katolicki Niedziela oraz Radio FIAT.

Należy wspomnieć, iż pomysłodawcą tegoż konkursu był Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Pan dr Ryszard Stefaniak – autor książki pt. „ Jan Paweł II – honorowy obywatel miasta Częstochowy”. Pan Prezydent zainicjował również w naszej szkole kącik poświęcony honorowym obywatelom miasta, jednym z nich jest właśnie Jan Paweł II.

Uroczystość zainaugurowała pieśń pt.   „Barka”, którą szczególnie upodobał sobie Jan Paweł II , a wykonał ją chór szkolny pod batutą Pana Marcina Siewiery -  nauczyciela muzyki.

Nie zabrakło dostojnych gości, którzy przybyli na jakże ważną uroczystość do naszej placówki. Swoją osobą zaszczycili nas:

• Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Pan dr Ryszard Stefaniak;
  • Biskup prof. dr hab. Antoni Długosz;
  • dr Stanisław Bukalski proboszcz Parafii Opatrzności Bożej;
  • Przedstawiciel wydziału edukacji Pan Inspektor Dariusz Koper;
  • Dyrektorzy częstochowskich szkół, których uczniowie brali udział w konkursie;

Przed uroczystym rozdaniem nagród uczniowie klasy 8 b i 4 b wystąpili w krótkiej inscenizacji słowno-muzycznej – Myśli Jana Pawła II wyborze Jerzego Klechty pt. „ Orędownik prawdy”. Podczas uroczystości została zaśpiewana pieśń „Ave Maria” oraz „ Nie lękajcie się”.

Następnie odbyła się gala podsumowująca Powiatowy Konkurs na Prezentację Multimedialną „ Jan Paweł II – Papież -  Polak do której  zgłoszono 47 prac konkursowych z Częstochowy i powiatu częstochowskiego.

Prace oceniano w następujących kategoriach wiekowych:

Klasy IV – VI  - zgodność z hasłem przewodnim : Jan Paweł II – Papież – Polak. Prezentacja musiała zawierać od 15 do 20 slajdów.

Klasy VII – VIII wykonanie pracy multimedialnej dotyczącej jednego
 z trzech wybranych  tematów:

- „Dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły”.

- „ Pasje Jana Pawła II”.

„ Jan Paweł II – Polak, Europejczyk – Papież Pielgrzym”

Prezentacja musiała zawierać od 20 do 30 slajdów.

Nagrodzeni zwycięzcy w kategorii klas IV – VI:

Wyróżnienia: Zuzanna Burzyńska- SP nr 31 w Częstochowie, klasa VI;

Julia Wąsik- SP nr 48 w Częstochowie, klasa VI;

Olga Hubner - SP nr 16 w Częstochowie, klasa V;

Antoni Gołdy- SP nr 39 w Częstochowie, klasa IV;

Wojciech Siemianowicz- SP nr 24 w Częstochowie, klasa VI;

Julia Bugara- SP nr 24 w Częstochowie, klasa VI.

III miejsce: Emilia Kołdon – ZSP w Rudnikach, klasa V;

II miejsce: Łukasz Poczobut – SP nr 37 w Częstochowie, klasa VI;

Mikołaj Lalek – SP nr 31 w Częstochowie, klasaVI;

I miejsce: Szymon  Kucharczyk – SP nr 46 w Częstochowie, klasa IV;

Hanna Kozak- ZSP w Rudnikach, klasa V;

Nagrodzeni zwycięzcy w kategorii klas VII - VIII

Wyróżnienia: Natalia Bekus- SP nr 51 w Częstochowie, klasa VII;

Nela Konopka- SP nr 26 w Częstochowie, klasa VIII;

Lena Wawrzkiewicz- SP nr 24 w Częstochowie, klasa VII;

Lena Dziewiątek- SP nr 24 w Częstochowie, klasa VIII.

III miejsce- Sonia Gościniak- SP nr 24 w Częstochowie, klasa VII;

II miejsce- Martyna Kozłowska- ZSP w Rudnikach, klasa VIII;

I miejsce-       Olaf Szeląg- SP nr 31 w Częstochowie, klasa VIII;

Piotr Borkowski- SP nr 16 w Częstochowie, klasa VIII;

Martyna Orlikowska- SP nr 24 w Częstochowie, klasa VIII;

Nagrody laureatom oraz ich opiekunom wręczali:  Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, Ks. Biskup prof. dr hab. Antoni Długosz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 mgr Joanna Zasępa.

Podczas zakończenia uroczystości zabrał głos Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, który podsumował przedsięwzięcie podjęte przez uczniów szkół podstawowych  wykonujących prezentację multimedialną o wybitnym Polaku wszech czasów  oraz Ks. Biskup prof. dr hab. Antoni Długosz, który w nawiązaniu do konkursu opowiedział  młodym ludziom o Papieżu Polaku, którego znał osobiście.

Na zakończenie  wszyscy uczestnicy gali wysłuchali pieśni,  która była zawsze droga sercu Jana Pawła II i pozostanie na zawsze bliska nam Polakom – „ Pater noster”.

Zdjęcia z Obchodów Dnia Papieskiego.